Anita Lipnicka Wszystko się może zdarzyć
02:12
Toto Africa

IO 2024. Rok temu upadła tuż przed metą, teraz wywalczyła złoto. Kim jest Femke Bol?

Femke Bol, podczas sobotniego finału w biegach 4x400 metrów, dała niezwykły popis swoich umiejętności. Fenomenalny finisz zapewnił jej oraz całej sztafecie pierwsze miejsce na podium. Mało kto o tym pamięta, ale rok temu na mistrzostwach świata lekkoatletka miała ogromnego pecha i upadła tuż przed metą, tracąc szansę na medal.
Femke Bol podczas IO 2024; fot. SAMAD/AFP/East News

Femke Bol – 400 metrów potrafi przebiec w zawrotnym tempie

Femke Bol to urodzona w 2000 roku holenderska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach na 400 metrów i biegach na 400 metrów przez płotki.  W 2021 roku podczas igrzysk olimpijskich odbywających się w Tokio zdobyła brązowy medal i z czasem 53,02 ustanowiła nowy rekord Europy w swojej płotkarskiej konkurencji.

W sobotę wieczorem, w ramach tegorocznych igrzysk olimpijskich, Femke wystąpiła w finale sztafety mieszanej 4x400 metrów. Kobieta pobiegła jako ostatnia – podczas fenomenalnego finiszu odrobiła stratę, wyprzedziła konkurentki i zdobyła w ten sposób złoto dla Holandii. Biało-Czerwoni zajęli w finale siódme miejsce.

Rok temu, kiedy trwały lekkoatletyczne mistrzostwa świata, Femke miała ogromnego pecha. W trakcie biegu w sztafecie 4x400 metrów straciła równowagę i tuż przed metą upadła na ziemię, tracąc tym samym szansę na złoty medal.

Igrzyska olimpijskie – Polska ma cztery medale

Aktualnie reprezentanci naszego kraju mogą pochwalić się czterema medalami. Zdobyli je:

• Klaudia Zwolińska – srebrny medal w kajakarstwie slalomowym kobiet K1,
  • Martyna Swatowska-Wenglarczyk, Alicja Klasik, Renata Knapik-Miazga i Aleksandra Jarecka – brązowy medal w szpadzie kobiet,
  • Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski oraz Fabian Barański – brązowy medal w wioślarstwie,
  • Iga Świątek – brązowy medal w singlu kobiet w tenisie.

Przed nami jeszcze kilka szans na podium, trzymamy mocno kciuki za naszych sportowców!

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca!